Yazılar No Comments

Çocuklara Cinsiyet Eşitliğini Nasıl Öğretiriz?

“Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler.” İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin ilk maddesi budur. İnsan ayrımcılığı yapmamayı öğrenmeden şiddet suçlarını engelleyemeyeceğiz. Özgecan Aslan en son kurban ama son olmasını diliyoruz. Güçlünün egemen olduğu bir toplumun döngüsünü kırmak için şimdiye kadar olmadığı kadar anne ve babaların desteğine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Ben hatırladığım ilk cinsiyet ayrımcılığımı 4-5 yaşlarında yaptım. Elimdeki sakızları tüm arkadaşlarıma dağıtmama rağmen kuzenime vermemiştim. Annem bunun nedenini sorduğunda da kendimden emin bir şekilde “Erkekler sakız çiğnemez.” diye cevapladığımda eğer annem beni bunun yanlış olduğu konusunda uyarmasaydı bu ön yargının kar topu gibi büyümesine neden olabilirdi.

Cinsiyet ayrımcılığı, dil ayrımcılığı, din ayrımcılığı… köklerini aileden alan tutumlardır. Daha çocuklar doğmadan önce bile onlara “narin kızım…” ya da “güçlü oğlum” diyerek onlara cinsiyet görevlerini yükleniyor. Bu nedenle anne-baba olarak bu konuda yapabilecekleriniz hakkında paylaşımda bulunmak istedim.

  • Kendi dilinizi değerlendirmeniz gerekiyor. Sizin kadın ve erkeğe ilişkin düşünceniz nedir? “Kadın gibi…”, “Erkek gibi…” dediğinizde aklınıza gelen her şeyin ön yargılardan oluştuğunu fark edin.
  • Evdeki sorumluluklarını cinsiyetine göre değil, yaşına göre belirleyin. Kız ya da erkek kendi ayakları üzerinde durabilmesi için öğrenmesi gereken yaşam becerilerini kazanmasına yardımcı olun. Oğlunuzla kek yapmak ya da kızınızla bir şeyler tamir etmek… kalıp yargıların kırılmasına yardımcı olacaktır.
  • Çocuğunuzun okuduğu kitapların, izlediği çizgi filmlerin üzerinde tartışın. Günler, yıllar boyunca çaresiz bir şekilde kendilerini kurtaracak kahramanları bekleyen prenseslerin yerine sorunlarını çözebilen ve bunun için yardım alabilen karakterleri ön plana çıkarmaya çalışın.
  • Oyuncaklarını çeşitlendirin. Çocukların gözünde erkek ve kız oyuncakları diye bir kavram yoktur. Bu onlara bizim öğrettiğimiz bir tabudur.
  • Başarılı kadın ve erkekleri örnek gösterin. Uzun yıllardır başarılarıyla dünyaya katkıda bulunan kadın ve erkeklerin hikayeleriyle çocuklarınızı aydınlatın.
  • Erkek ya da kız çocuklarınıza şiddetin insanlık ayıbı olduğunu öğretin. Güçlerini bilgilerinden almaları gerektiğini anlatın.
  • Okumanın, öğrenmenin, bilmenin cinsiyeti olmadığını öğretin.
  • İnsanlara, hayvanlara, doğaya saygı duymanın özel bir nedeni olmadığını öğretin. Karşılıksız sevmeyi öğretin.
  • İnsan haklarını öğretin.

Bir cevap yazın