Yazılar No Comments

Okula Uyum ve Okul Korkusu İle Baş Etme Yolları

Okulun İlk Günlerinde Çocuğunuza Destek Olmanın Yolları

Okulun ilk günleri birçok değişikliği de beraberinde getirdiği için çocuklar hatta veliler için zorlayıcı olabilir. Unutmayın ki; her çocuğun ihtiyaçları ve istekleri farklıdır. Okula uyum sürecinde de bu farklılıkları kabul etmek gerekiyor. Onun bu süreci “uyum” içinde geçirebilmesi için çocuğunuzun hızında ilerlemesine yardımcı olun. Okul kaygısı ya da diğer bir ifadeyle okul korkusu aslında çocukların bilinmeze ilişkin duygularından kaynaklanabilir. Tıpkı ilk adımlarına yardım eder gibi ihtiyacı olduğu kadar destek olun, gözlemleyin, bekleyin. Bazı günler diğerlerinden zor başlayabilir ya da kötü bitebilir. Önemli olan sizden bağımsız olarak yüzleştiği bu sorunlar için destek aradığında bir sözünüz, bakışınız ile olan güveninizi ifade edin ve başarısının tadını çıkarmasını izleyin. Bu sürece destek olabilmek için okulun ilk günlerinde;

🌻Olumlu yanları hakkında konuşun.

🌻Oryantasyon çalışmalarına katılım sağlayın. Çocuğunuzu kademeli olarak alışması konusunda destekleyin.

🌻Bir hafta öncesinden uyku düzenini geliştirmeye başlayın.

🌻İlk günler biraz daha erken hazırlanarak sabah gerginliğini azaltmaya çalışın.

🌻Aileniz için haftalık bir plan oluşturun. Sadece çocuklara ait görevlere değil, anne babanın görevlerine ve aile aktivitelerini de plana ekleyin.

🌻 Çocuğunuzun gün içinde oyun saati için yeterli vaktinin olabilmesine özen gösterin.

Sanatla İyileşmek

Plan yapmak iyi bir başlangıç olsa da duygularını ifade etmek onları kontrol edebilmesine katkıda bulunur. Bazen duyguları çok yoğun olsa da çocuklar ve ergenler ifade etmenin doğru yollarını bulamayabilirler. O zaman sizler de boyalar, oyun hamurları gibi sanat malzemelerini kullanabilirsiniz. Etkili ifade yöntemlerinden öneriler;

🔖 Mutlu, üzgün, kızgın, korkmuş yüz ifadeleri çizerek duyguları hakkında konuşun. Her biri için en az bir anı bulun ve bu çalışmayı görebileceği bir yere asın.

🌼 Kendisine destek olacak bir süper kahraman tasarlayın. Kahramanına nasıl bir güç verirdi konuşun. Çizerek ya da resimle bu kahramanı yaratın.

🌷Bir okul resmi çizip oradayken kendisini çizmesini isteyin. Ne yaparken ve kimlerle olduğunu da ekleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın