Yazılar No Comments

Ergenlerle Sağlıklı İletişim Kurmanın Yolları

Anne-babalar çocuklarının gözlerinin önünde büyüyerek birer yetişkine dönüşmesine şahitlik ederken belki de en çok zorlandıkları yılların ergenlik dönemi olduğunu söylerler. Ergenlik dönemine kadar olan sürede yakın çevresini tanıyan ve bir şekilde kendisini ifade eden çocuklar, ergenlik döneminde giderek alanlarını genişletirler, dünyayı tanımak ve kendi benliklerini ortaya çıkarmak isterler. Ancak bu tanıma sürecini zorlaştıran birçok iç ve dış faktörden bahsedilebilirken, kolaylaştırmanın yolu bir noktadan geçiyor; saygı duymak.

Çocukluklarından itibaren fikirlerine değer verilmiş, saygı ile dinlenmiş çocukların ergenlik döneminde de kendilerini daha uygun bir şekilde ifade edebildiklerini görüyoruz. Burada saygı ile dinlemek kavramını genişletmekte yarar görüyorum; saygı ile dinlemek dediğimde doğru ya da yanlış tüm fikirlerini ifade edebilmesine fırsat tanınmasına ve hep birlikte tüm fikirlerin ele alınmasını ifade etmek istiyorum.

Ergenlik döneminde oldukça sık gözlemlenebilen öfke patlamalarının önemli bir kaynağının; fark edilme ve tanınma duygusu olduğunu düşüyorum. Çünkü onu ve fikirlerini yok saymayı ya da baskılamayı tercih ederseniz, mutlaka kendisini ifade etmenin farklı yollarını bulacaktır ve maalesef kendi kendilerine buldukları bu yollar her zaman en güvenli yollar olmayacaktır.

  • Yeni bir konuda fikrinizi istediğinde, öncelikle onun için bu durumun ne anlama geldiğini anlamaya çalışın.
  • Aileniz için vazgeçilmez sınırlarınızı tüm aile birlikte konuşarak kararlaştırın ve bu sayede bu kuralların neden önemli olduğu konusunda onların da fikrini almış olursunuz.
  • Artı ve eksi yanlarını çocuğunuzla birlikte bulmaya ve ortak bir karar vermeye çalışın.
  • Alacağı “Hayır” cevabının nedenlerini birlikte irdeleyin.
  • Aldığı doğru kararları takdir etmeye çalışın.
  • Sizinle paylaştığı için teşekkür edin.
  • Artık onun bir birey olduğunu kabul edin.
  • Kendinizle ilgili bazı kararları alırken, onların da fikrini alın ve onları düşüncelerini önemsediğinizi hissettirin.
  • “Ben senin yaşındayken…” konuşmalarının özellikle bu yaş grubunda oldukça olumsuz sonuçlar verdiğini hatırlayın.
  • Ergenlik döneminde hayatı dolu dolu yaşamak, tanımak, görmek isterken 20-30 yıl öncesinin dünyasının doğrularını kabul etmekte zorluk yaşarlar. Bazı farklılıkların olduğunu kabul etmemiz gerekir… Onların yeni dünyasını onlardan dinlemeye ve anlamaya açık olun.

Cicret-Bracelet-Wants-to-Turn-Your-Skin-into-a-Tablet-466401-4 Model_2500_Telephone

Bir cevap yazın