Yazılar No Comments

Çocuklardan Zor Sorular – Anne ben nereden geldim?

Daha önceki yazımızda da ele aldığımız gibi çocuklardan gelen ve cevap verirken durup düşündüğümüz sorulardan bir diğeri de; “Anne, ben senin karnına nasıl girdim?”.

Cinsellik kavramı; toplumumuzda genellikle ergenlik dönemine yüklenmiş ve çocuktan uzak tutulmuştur. Oysa cinsellik, ergenlik döneminde birden bire ortaya çıkmaz, bebeğin dünyaya geldiği andan itibaren baslar. Bebek dünyayı tanımaya başladığı andan itibaren kendisini de tanımaya keşfetmeye başlar. Anne/babaların da verdiği mesajlarla cinsel kimliğine ilişkin ipuçlarını toplamaya başlar.

Anaokulu dönemi olan 5-6 yaş grubunda ise, merak duygusu ile birlikte araştırmacı yanları ortaya çıkar ve ölümü, varoluşlarını sorguladıkları gibi “nereden, nasıl geldiklerini” de merak etmeye ve sorgulamaya başlarlar.

Ölüm konusunda olduğu gibi cinsellik hakkındaki bilgilerini sorgulayarak neler bildiğini ve ne düşündüğünü sorarak konuşmanıza başlayabilirsiniz. Hazır olmadıkları bilgiler akıllarını karıştırabilir ve tedirgin hissetmelerine sebep olabilir. Aynı şekilde yetersiz düzeydeki açıklamalar da bu konuyu bizlerle konuşmanın yeterli olmadığı algısını yaratarak, farklı kaynaklardan bilgi edinmeye çalışmalarına neden olabilir.

Çocukların yaş gruplarına göre cinselliği algılamaları

0-2 yaş arasında;

  • Kız-erkek kavramlarını öğrenmeye başlar. “Kızlar neler yapar, erkekler neler yapar?” fikirleri oluşmaya başlar. Anne ve babalarını izleyerek onları taklit etmeye çalışabilirler.
  • Anne-babanın ona vermeye çalıştığı cinsiyet kavramını algılarlar. Her toplumda farklı bir şekilde ele alınan kız-erkek dengesinin etkilerini küçük yaşlardan itibaren hissetmeye başlarlar. Aslan oğlum, narin kızım… gibi ifadeler kendilerine yükledikleri karakter özelliklerini şekillendirmeye başlar.
  • Kendi bedenlerini keşfedebilirler. Saçlarını, gözlerini, ellerini… inceledikleri ve tanıdıkları gibi cinsel organlarını da tanımaya başlayabilirler.

2-6 yaş arasında;

  • Anaokulu cağı, çocukların en meraklı olduğu dönemdir.
  • Aile değerlerinizi kazandırma zamanı!
  • Sınırları ele almak yararlı olabilir.

2-6 yaş arasında;

  • Karşı cinse özgü tavır ve davranışlar sergileme görülebilir. Farklı özellikleri denemeye meraklıdırlar, babası gibi tıraş olmaya çalışan kız çocuklar ya da annesi gibi oje sürmeye çalışan erkek çocuklar olabilir. Bu durumda merak ettiği konunun ne olduğunu sorun ve merak ettiği soruları cevaplamaya açık olduğunuzun sinyallerini verin.
  • Kızlar ve erkekler arasında, küçük yaşlarda bile aşık olma, evlilik hayalleri kurma sık görülen bir durumdur. Birbirlerine dokunma davranışı ve öpme anaokulu döneminde yaygındır. Sevmek, sevilmek güzel duygularken neden öpüşemediğini, dokunamadığını sorabilir. Her ailenin kendine özgü  değerleri vardır, bu değerleri çocuğunuzla paylaşmak için bu fırsatı kullanın.

Bir cevap yazın