Yazılar No Comments

Çocukları Kaygılandıran Düşünceler

Okul, çocuğunuzun yanında siz olmadan üstesinden geleceği ilk zorluğudur. Kendisine ve becerilerine olan güveni arttıkça bu zorluğu çözmenin hazzını yaşayacaktır. Okula başlamayı, anne baba olarak sizler büyümenin yeni bir adımı olarak gördüğünüz takdirde çocuklar da sizden bu güveni alacaktır. Bu zorlukla uğraşırken çocukların aklından geçen iki düşünce onları çok zorlar.

💭Benden istenileni yapamazsam, ben yeterli olamam. Mükemmel olmalıyım.

💭”Benden istenileni yapamazsam, yeterli olamam. Mükemmel olmalıyım.”💭 Bazen bu düşünce o kadar güçlenir ki, yeni bir şey denemekten çekinmeye ve kendi güvenli alanında kalmaya iter çocukları. Okul ortamı da beraberinde bir çok yeniliği getirdiğinden bu bakış açısına sahip çocuklar zorlanır.

📌Çocuğunuza, fikirlerine, duygularına önem verin. Ama gerçekten… Dinleyin, bazen ondan öğrenin, onunla beraber zorlanın.

📌Onun küçük başarılarını ona yansıtın.

📌Kendini ona gösterin ve her zaman değişme şansı olduğunu gösterin.

📌Okulun ilk gününden itibaren sadece her şeyi en doğru şekilde yaparlarsa öğretmenlerinin, ailesinin onu seveceğini düşünen ve kaygılanan çocuğa hata yapabilme şansı tanıyın…

💭Hiç kural olmamalı, sevmedim burayı.

Bazı çocukların da kendi sınırları o kadar genişlemiştir ki başka kimseye yer kalmaz. Günün sonunda bu durumun onu yalnız bırakacağını fark edemeyebilirler. Anne babalar ve öğretmenler, yeni yeni başkalarının duygu ve düşüncelerini tanıyan bu düşünce yapısındaki çocuklara bu yeni dünyayı tanıtırken işe önce duygulardan başlamalı. Başkalarını anlayamayan bir çocuğun onlara uyum sağlamak için kurallara uymasını bekleyemeyiz.

Uzman Psikolojik Danışman Özge Gülmeriç

Bir cevap yazın