Yazılar No Comments

Çocuklar İçin Güvenli Teknoloji Kullanımı

Eskiye oranla çocuklar hatta bebekler teknolojiye yetişkinlerden çok daha çabuk adapte olabiliyorlar. Akıllı telefonları, tabletleri, bilgisayarları daha okumayı yazmayı hatta konuşmayı bile öğrenmeden kullanmaya başlıyorlar. Ancak kendi teknolojik güvenliklerini sağlamak için hala yetişkinlerin desteğine ihtiyaçları var.

  • Anne/Baba olarak ilk önce teknoloji konusunda çocuğunuzla iletişim kurmanız oldukça önemli. Uygun olan ve olmayan siteleri, programları önceden konuşarak bilgi verebilirsiniz. Yaşayabileceği olası sorunlarda neler yapabileceğini konuşun.
  • Çocuklarınızın teknoloji kullanım alışkanlıklarını öğrenin. Hangi aktivitelere katılıyor, hangi programları kullanıyor… öğrenin.
  • İnternette dolaşırken hiçbir zaman özel bilgilerini vermemelerini öğretin. Aynı zamanda sosyal medyada gördükleri kişilerin her zaman gerçek kimliklerini vermeyebileceği konusunda da uyarın.
  • Bilgisayar, tablet… gibi teknolojik aletleri ortak yaşam alanlarında kullanmasını sağlayın.
  • Çocuğunuzla birlikte internette zaman geçirmek hem teknolojiyi iyi bir şekilde kullanma konusunda ona model olmanıza, hem de çocuğunuzla birlikte  kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olabilir.
  • Eğer çocuğunuzun teknolojik aletleri gereğinden fazla kullandığını düşünüyorsanız, gerçek yaşamda sosyalleşebileceği ortamlar yaratmaya çalışın. Sportif aktiviteler, arkadaş buluşmaları ya da hobiler ile çocuğunuzun zamanını daha farklı geçirebileceği fırsatlar yaratın.
  • Güvenlik yazılımları kullanarak, bilgisayarlarınızı çocuk dostu bir hale getirin.
  • Çocuklarınıza sizden izin almadan program, müzik veya dosya indirmemelerini öğretin. Bu konuda yaşayabileceğiniz güvenlik sorunları hakkında bilgilendirin.
  • Çocuklarınıza sorumlu ve etik davranışları öğretin. Karşımızda yüz yüze görmeden konuştuğumuz, yazdığımız şeyler daha kırıcı olabilir. İnterneti dedikodu yaymak, başkalarına zorbalık etmek veya tehdit etmek için kullanmamaları gerektiğini öğretin. İnternet zorbaları ile nasıl başa çıkabilecekleri konusunda bilgi verin ve her zaman destek olacağınızı söyleyin.
  • Sıkı yasaklar çocukları tepkisini çekecektir. Bu konuda çocuğunuza güven duyduğunuzu hissettirmeye çalışın. Ama küçük bir not; “Ben sana güveniyorum, çevreye güvenmiyorum.” sözünün işe yaradığına henüz rastlanmadı 🙂

Tekonoloji getirdiği kolaylıklar ve özgürlükler gibi bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bu konuda da destek olmak anne/babalara düşüyor.

Bir cevap yazın